O projekte
Stručný popis
Hlavným cieľom projektu “Lepšie politiky pre výskum a inovácie v menej rozvinutých regiónoch Slovenska“ (ITMS kód 314011Q314) je skvalitnenie systému tvorby a implementácie verejných výskumných a inovačných politík pre menej rozvinuté regióny Slovenska. Trvanie projektu: 05/2019 - 11/2021 V rámci projektu sa realizujú:
-
Analýzy verejných inovačných politík a vyhodnotenia ich efektov
-
Dátová analýza aktuálneho stavu a potenciálu výskumno - inovačného ekosystému
-
Prípadové štúdie výskumno - inovačného ekosystému
-
Dotazníkový prieskum a štatistické modelovanie pracovných hypotéz
Výsledkom projektu budú odporúčania pre optimalizáciu verejných výskumných a inovačných politík. Výstupy budú zároveň slúžiť pri prípravu národných a regionálnych politík, ale aj ako odporúčania pre európske politiky.
Výstupy projektu značne zvýšia efektívnosť verejnej správy pri nastavovaní verejných výskumných a inovačných politík, zefektívnia riadenie, prinesú lepší monitoring politík a hodnotenia ich dopadu.
Počas projektu používame politiku otvoreného prístup k získaným dátam, ktoré sú k dispozícii verejnosti (pokiaľ to licenčné zmluvy umožňujú). Zároveň zverejňujeme použité metodiky pre jednotlivé analýzy, ktoré môžu byť využité pre ďalšie hodnotenia a pre prípravu verejných politík. To umožní udržateľnosť projektu.
Tvorba výskumných a inovačných politík a ich hodnotenie je jednou z prioritných oblastí, na ktoré sa SOVVA, o.z. zameriava. Našim cieľom je v tom pokračovať aj po ukončení tohto projektu. Priebežne sa uchádzať o projekty tak na národnej (napr. APVV), ako aj na medzinárodnej úrovni (napr. Horizont 2020, Interreg).
Chceme túto oblasť naďalej rozvíjať, a to aj z dôvodu, že v štátnej správe neexistuje analytický útvar, ktorý by sa tomuto venoval. Navyše vidíme dopyt verejného sektora na rôznych úrovniach.
Hlavné a vedľajšie ciele
Hlavný cieľ projektu
Skvalitnenie systému tvorby a implementácie verejných výskumných a inovačných politík pre menej rozvinuté regióny Slovenska.
Špecifické ciele projektu
Spôsoby realizácie
Počas implementácie projektu boli pre každý pracovný balík vyvinuté konkrétne metodiky, podľa ktorých sa riešia. Z hľadiska celého projektu používame predovšetkým nasledovné spôsoby realizácie aktivít:
-
Zber dát a štatistických údajov
prebieha predovšetkým z verejne dostupných zdrojov (Eurostat, Štatistický úrad, OECD, UNESCO, EIB, World Bank apod.), z dát, ktorými disponuje EK (Cordis, E-corda), slovenské inštitúcie (SK-CRIS, dáta kooperačným programom), z bibliomerických údajov (Scopus, Web of Science, Google Scholar) a databáz patentov (WIPO, EPO, Google Patents, PatLib).
-
Desk research politík, zákonov a analýz
realizujeme výskum všetkých národných, regionálnych a európskych politík, legislatívy a analýzy týkajúcich sa Slovenska a najmä menej rozvinutých regiónov.
-
Desk research sekundárnej literatúry
realizujeme tzv. secondary research odbornej literatúry a aktuálnych trendov v oblasti hodnotenia výkonnosti výskumu a inovácií a ich dopadov na ekonomiku a spoločnosť.
-
Prípadové štúdie
realizujeme empirickým výskumom, skúmame výskumné organizácie a tímy, ich výkonnosť a prepojenie na excelentný výskum v rámci SR a EÚ.
-
Modelovanie
bude využité na potvrdenie, resp. vyvrátenie hypotéz, ktoré vzniknú v rámci zberu údajov a desk research.
-
Dotazníkový prieskum
overuje získané údaje z desk research a zberu dát.
-
Štruktúrované individuálne a skupinové rozhovory
prebiehajú s kľúčovými osobnosťami výskumu a inovácií v regiónoch a na relevantných ústredných orgánoch štátnej správy. Ich cieľom je získať hlbšie informácie a názory, resp. overiť hypotézy.
-
Semináre
budú zamerané na získanie interakcie odborníkov k získaným výsledkom, analýzam a opatreniam.
-
Okrúhle stoly / workshopy
za účasti viacerých (do 25) expertov sa budú diskutovať návrhy opatrení, zistenia a výsledky projektov. Cieľom je získať expertný názor zo širšieho publika odborníkov.
-
Konferencie
v rámci projektu sa uskutočnia 2 konferencie, ktorých cieľom je prezentovať priebežné a záverečné výsledky projektu a navrhované opatrenia. Na každej konferencii sa predpokladá účasť min. 100 participantov.
Pracovné balíky
Hlavný cieľ projektu
Projekt obsahuje jednu oprávnenú aktivitu „Procesy, systémy a politiky v oblasti výskumu a inovácií“, ktorá sa bude realizovať v rámci piatich pracovných balíkov resp. etáp (WP1-5):
-
WP1Analýza verejných výskumných a inovačných politík a vyhodnotenie ich efektov
-
WP2Dátová analýza aktuálneho stavu a potenciálu výskumno-inovačného ekosystému
-
WP3Prípadové štúdie z výskumno-inovačného ekosystému
-
WP4Dotazníkový prieskum a štatistické modelovanie pracovných hypotéz
-
WP5Odporúčania pre optimalizáciu verejných výskumných a inovačných politík
Jednotlivé balíky na seba logicky nadväzujú a navzájom sa dopĺňajú, tak aby napĺňali hlavný cieľ projektu a jednotlivé špecifické ciele. Aktivita, ako aj pracovné etapy sú nadefinované tak, aby reflektovali identifikované nedostatky vo verejných politikách, chýbajúce analýzy v oblasti výskumu a inovácií a aktuálne trendy.
Každý pracovný balík obsahuje jasne definované výstupy. Ide predovšetkým o analýzy alebo hodnotenia, resp. odporúčania na lepšie nastavenie verejných politík. Do aktivity a jednotlivých pracovných balíkov budú zapojení tiež predstavitelia verejne a regionálnej správy, a to už od začiatku implementácie projektu. Cieľom je reflektovať ich potreby a následne priniesť expertné odporúčania a analýzy založené na dátach a dôkazoch.